1. Çinko ve Tombala

Şu yılbaşı denen zımbırtının sevilecek tek yanı bana ‘tombala’ oynamayı hatırlatması. Öyle yeşiller kırmızılar bıdı bıdı noel geyikleri uçup gitsin. Bu devirde noel babaya inananların başına ne geldiği müstehcen bir fıkra ile de belirtilmiş. Lakin şimdi söylemeye gerek yok, inanıyorum ki bu yazıyı okuyanlar öyle şeylere kanmazlar. O şişko kırmızı beyaz adam gelip sizin şöminenizden-ki kimin şöminesi var- hediye mediye atmaz. Bilirsiniz, kostümü ticari kaygılardan öteye gidemez.

Sevimli bir tombala yazısı yazmaya çalışırken yine içimdekileri biraz döküp konuyu saptırma yolları aradığımı düşünmeyin. Konumuz ‘Tombala’ :)

Tombala, İtalyanca ‘Tombolakelimesinden dilimize geçmiştir. Zamanında İtalya’nın güneyinde hayır yapmak için ya da gelir elde etmek için ortaya çıkmış bir oyundur.
1 den 90 a kadar rakamların olduğu taşlar vardır ve biz de elimize aldığımız tombala kartlarıyla torbadan çıkan sayıları takip ederiz. Bir sıradaki sayıların hepsi çıktıysa ‘1.Çinko’ diye bağırırız. Zaten oyunun en havalı kısmı burasıdır. Herkes daha başta pür dikkat oyuna odaklanmaya çalışırken hemen birisi ‘1.Çinko’ diye bağırır. Sinir olursun o kişiye, şans işte der geçersin. Sonra 2. Çinko’yu sen yapsan da sesin kısık çıkar. Bağırmana gerek yoktur zaten. İşler bundan sonra kızışır asıl, herkes birbirinin kartlarına bakar, hangi sayıların açıkta kaldığına bakarak o sayılar için ‘inşallah’ çıkmaz diye dileklerde bulunur. Sen böyle boncuk boncuk fitne fesat terlerken bir ses ‘Tombala’ çığlığı ile olayı bitirir.

Ama ona inanmak istemeyen kartını tek tek kontrol eden kişiler de çıkar. Hatta torbadan sayıları çektirmeye devam eden, inatla tombala yapmaya çalışan, eğer istediği olmazsa ‘taşlar eksik işte’ diyerek küsüp giden mızıkçılar doludur etrafta. Bu da bir ‘trip’ tir tabii ama dünya tarihindeki ilk trip sayılmaz sanırım :)

Gelelim bizim tombala maceralarımıza. İlkokuldayken her yılbaşı oynardık mutlaka. Bozuk paralar sermayemiz idi. Tüm Aralık ayı boyunca bozuk para biriktirip, alacağım tombala kartlarının hayalini kurardım. Zaten oyun sonunda kazansak da kaybetsek de tüm bozukluklar yine çocukların olurdu. Ağabeyim ile paylaşırdık ya da ben cadılık yapar ondan daha çok alırdım, o anki ruh haline göre adalet işlerdi. Dün de sırf biraz ısınmak için girdiğim bir markette raflardaki yılbaşı ürünlerinden ‘tombala’ yı gördüm. Tabii hemen yanında bir uykusuz bir kutu da çikolata alarak marketten çıktım. Eve geldim hemen oynamak için ve kendime tombala arkadaşları buldum. Sağolsunlar beni kırmadılar. Kalemtıraşın çöplerini kopararak sermaye olarak kullanıp güzelce oynadık. 1. Çinko, 2. Çinko, Tombala hep benim naralarımla can buldu. Bir sevindim bir sevindim ki sormayın. Tüm kalemtıraş çöpleri benim oldu.
Gece uykuya dalarken uğurlu kartımı düşündüm, rahatça uyumuşum…

Yılbaşı için de tüm tombala severleri mekanıma bekliyorum, çöpünüzü alın gelin efendim :)

Bu yazı mor paspas tarafından yazıldı;

mor paspas – yayınlanmış 111 yazısı bulunmaktadır.

10 Kasım 2008'de sakinkafa.com'da yerini alan yazarımız aynı zamanda sitemizin editörlerindendir. Yaşama dair bir çok konuyu özgün bakışıyla ele alıp okurlarına aynı yazı içersinde birden fazla duyguyu yaşatmayı bilen mühendis yazarımız; izlediği filmleri, dinlediği müzikleri, gezdiği yerleri ve maceralarını kendine has tarzıyla okurlarına sunmaktan keyif duyar.

Tüm Yazıları

.

bugün 0, toplam 3.059 defa okundu...

Bu yazı için Google'dan Gelen Aramalar

Dünya Alem Duysun Bunu ;

Bunu okuyan bunları haydi haydi okur:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

oyunSakinkafa Motto ServisiSakinkafa TVPopüler Kültürden İkonlarAnca LafÇocuklardan Radikal SorularBomba EsprilerimZamana İsyan Eden ŞarkılarZamanın İsyan Ettiği ŞarkılarMıymıyın Tırişkadan Tantanalarıekşi gözlük
sohbet muhabbet