323. Kısa Dönem askerlere öneriler

317. dönem kısa dönem asker olarak, torunlarımın torunlarının torunlarını askere göndermenin teesürü içerisindeyim. Biraz zor şartlarda askerlik yaptığımdan herhalde, askere gidenlere fazlasıyla acımaktayım. Allah yardımcıları olsun.:(

Ufak tefek öneriler:
1) İlk önce acemiliği yapmaya gideceksiniz. Büyük olasılıkla size küçük bir çanta verilecek ve bütün eşyalarınızı bu çantaya sığdırın denilecek, dışarda kalan eşyalarda, bavulunuzla birlikte depoya kalkacak. Acemilik dönemi boyunca yanınızda olması zorunlu olan eşyaları bir araya koyun. Oradaki kargaşa içerisinde ne gerekliydi, ne değildi algılayamıyor insan. Zaten ilk askere girdiğinizde bir salaklık oluyor üzerinizde. Aman Tanrım gene aklıma geldi o zamanlarım:( (Yanınıza bol bol telefon kartı almayı unutmayın, orada satılıyordur belki ama, her an kart bitebiliyor, ayrıca kantin kuyruğunda beklemeye vakit olmayabilir)

2) Acemiliğiniz büyük olasılıkla zor geçecektir. Güneşin altında spor, tüfek omuza, tören yürüyüşü çalışması vs. vs… Hele ilk günler askerliğe alıştırmak için bir hayli eziyorlar. İlk şokta moralinizi çok bozmayın, acemilik en zor kısımdır.

3) Benim gibi, ustalık döneminde, acemilikten daha disiplinli bir yere düşecek olursanız, gene canınızı sıkmayın. Yani ben ne dersem diyeyim sıkılacak canınız. Ama bana da geçmez gibi geliyordu. Bak askerden döndüm bir de 6 ay geçmiş.

4) Uzun dönem askerler genel de sizi çekemez. Poşet vs. diye isimler takarlar. İlk tanıştığınızda ne kadar mesafeli durursanız o kadar geç “poşet!” demeye başlarlar. Ben 2-3 ay dedirtmedim kendime. Sonra ben de saldım, sıkıntıdan insanlarla samimi olmaya başladım. Sonra da “poşet!” “muşamba!” denilmeye başladı. Ben de laflarımı ardı sıra sokuyordum tabi. Ama ilk başta biraz mesafeli olmakta fayda var. En azından nöbetçi çavuşluk tutarken, disiplini oturtmanızı sağlar.

5) İnsanlara yiyeceğinizden ikram edin. Bisküvi vs. alırsanız. Anadolu insanı ikramın altında kalmaz. O da size eder. Sonra beraber çerezler yiyip, tv seyredersiniz.

Askerlik anılarımı sonra anlatacağım. Off o ne askerlikti. Çok ağırdı çok!:(

Bu yazı Nohut tarafından yazıldı;

Nohut – yayınlanmış 267 yazısı bulunmaktadır.

27 Temmuz 2008'de sakinkafa.com'da yazmaya başlayan yazar, siteyi kolektif blog anlayışıyla tanıştırmış, sitedeki bir çok atılımın da öncüsü olmuştur. Sitenin Genel Yayın Yönetmeni olan yazar, aynı zamanda sitenin patronudur. Medya sektöründe çalışan ve bir derginin de editörlüğünü yapmakta olan "Nohut" sinema, edebiyat, fotoğraf, belgesel, mizah ve reklam konularıyla ilgilidir. Orada öylece duran ama bizim bir türlü varlığını farkedemediğimiz gerçekleri kendi tarzıyla ortaya koymaktan ve tepkileri ölçmekten hoşlanır.

Tüm Yazıları

.

bugün 0, toplam 1.963 defa okundu...

Bu yazı için Google'dan Gelen Aramalar

Dünya Alem Duysun Bunu ;

Bunu okuyan bunları haydi haydi okur:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

oyunSakinkafa Motto ServisiSakinkafa TVPopüler Kültürden İkonlarAnca LafÇocuklardan Radikal SorularBomba EsprilerimZamana İsyan Eden ŞarkılarZamanın İsyan Ettiği ŞarkılarMıymıyın Tırişkadan Tantanalarıekşi gözlük
sohbet muhabbet