323. Kısa Dönem askerlere öneriler

317. dönem kısa dönem asker olarak, torunlarımın torunlarının torunlarını askere göndermenin teesürü içerisindeyim. Biraz zor şartlarda askerlik yaptığımdan herhalde, askere gidenlere fazlasıyla acımaktayım. Allah yardımcıları olsun.:(

Ufak tefek öneriler:
1) İlk önce acemiliği yapmaya gideceksiniz. Büyük olasılıkla size küçük bir çanta verilecek ve bütün eşyalarınızı bu çantaya sığdırın denilecek, dışarda kalan eşyalarda, bavulunuzla birlikte depoya kalkacak. Acemilik dönemi boyunca yanınızda olması zorunlu olan eşyaları bir araya koyun. Oradaki kargaşa içerisinde ne gerekliydi, ne değildi algılayamıyor insan. Zaten ilk askere girdiğinizde bir salaklık oluyor üzerinizde. Aman Tanrım gene aklıma geldi o zamanlarım:( (Yanınıza bol bol telefon kartı almayı unutmayın, orada satılıyordur belki ama, her an kart bitebiliyor, ayrıca kantin kuyruğunda beklemeye vakit olmayabilir)

2) Acemiliğiniz büyük olasılıkla zor geçecektir. Güneşin altında spor, tüfek omuza, tören yürüyüşü çalışması vs. vs… Hele ilk günler askerliğe alıştırmak için bir hayli eziyorlar. İlk şokta moralinizi çok bozmayın, acemilik en zor kısımdır.

3) Benim gibi, ustalık döneminde, acemilikten daha disiplinli bir yere düşecek olursanız, gene canınızı sıkmayın. Yani ben ne dersem diyeyim sıkılacak canınız. Ama bana da geçmez gibi geliyordu. Bak askerden döndüm bir de 6 ay geçmiş.

4) Uzun dönem askerler genel de sizi çekemez. Poşet vs. diye isimler takarlar. İlk tanıştığınızda ne kadar mesafeli durursanız o kadar geç “poşet!” demeye başlarlar. Ben 2-3 ay dedirtmedim kendime. Sonra ben de saldım, sıkıntıdan insanlarla samimi olmaya başladım. Sonra da “poşet!” “muşamba!” denilmeye başladı. Ben de laflarımı ardı sıra sokuyordum tabi. Ama ilk başta biraz mesafeli olmakta fayda var. En azından nöbetçi çavuşluk tutarken, disiplini oturtmanızı sağlar.

5) İnsanlara yiyeceğinizden ikram edin. Bisküvi vs. alırsanız. Anadolu insanı ikramın altında kalmaz. O da size eder. Sonra beraber çerezler yiyip, tv seyredersiniz.

Askerlik anılarımı sonra anlatacağım. Off o ne askerlikti. Çok ağırdı çok!:(

Bu yazı Nohut tarafından yazıldı;

Nohut – yayınlanmış 267 yazısı bulunmaktadır.

27 Temmuz 2008'de sakinkafa.com'da yazmaya başlayan yazar, siteyi kolektif blog anlayışıyla tanıştırmış, sitedeki bir çok atılımın da öncüsü olmuştur. Sitenin Genel Yayın Yönetmeni olan yazar, aynı zamanda sitenin patronudur. Medya sektöründe çalışan ve bir derginin de editörlüğünü yapmakta olan "Nohut" sinema, edebiyat, fotoğraf, belgesel, mizah ve reklam konularıyla ilgilidir. Orada öylece duran ama bizim bir türlü varlığını farkedemediğimiz gerçekleri kendi tarzıyla ortaya koymaktan ve tepkileri ölçmekten hoşlanır.

Tüm Yazıları

.

bugün 0, toplam 1.921 defa okundu...

Bu yazı için Google'dan Gelen Aramalar

Dünya Alem Duysun Bunu ;

Bunu okuyan bunları haydi haydi okur:

 • topsyturvy :

  öncelikle 1. maddene ek olarak şunu belirtiyim senin deden olarak tt aile kartını tawsiye ediorum tt gidip kendi hattınız üzerinizde aile kartı çıkardıonuz kredim bitti telefon kartım yoq diye ağlamazsınız her ay otomatik krediler yüklenio we önemlisi ew hattı faturanıza eklenio kullandığınız kredilerin ücretleri we normal karttan da ucuz yane para sizden diil ailenizden çıkıo=))
  çok önemli..
  5.maddeye de şöyle ek bilgi weriyim kantine girip herkese benden çay diye bağırın sonuçta cebinizden çıkıcak para en fazla 3-4 lira
  çünkü çay 50 weya 100kuruş..=))

 • muhtar :

  dedem benden daha iyi biliyor. tabi benim gibi kıbrısa düşerseniz. telefonla konuşmak ciddi para tutar haberiniz ola!

 • Geri izleme: www.tusul.com

 • Geri izleme: imlerim.com

 • sup :

  sevgiliniz varsa ayrılın da gidin; yoksa da gider ayak manita yapmaya kalkışmayın sakın. malum askere giden hırçın, asi bünyeler silah altına girmeye bir iki ay kala pusar, sessizleşir, duygusal olur çıkar. eskinin çakalları o hissiyatla hayatına devam etse radyoda şiir okuyan dj bile olur. manita yapmayın, varsa bırakın. dede sözü dinleyin. bob dylan’dan bir alıntı yaparak bitirmek istiyorum sayın editör: “i was hungry and it was your world.”

 • muhtar :

  ayrıca askerde. özellikle uzun dönem askerde şöle bir sorun vardır ki; nişanlıları varsa, onlar başkalarıyla evlenir. 15 ay boyunca beklemez.

 • burhan ünal :

  erzurum 109 topçu alayı havasavunma taburunda skerliğimi 323.kısa dönem olarak yapmaktayım şafak 87
  325, dönem arakadaşları dört gözle bekliyoruz

 • Kerim :

  Geliyoz. Rahat ol.

 • Sakin Kafa :

  eheheh torun muhabbetleri.. vay be işlerimi toparlasam da ben de yapsam şu askerliği

 • Sıkıntılı Kafa :

  Bir de kısa dönem kalkacak diyorlar. Kalkarsa ne zaman kalkar acaba? Ağustos 2009′da askere gidiyorum ama 1 Ocak 2010′da 12 ay olacakmış diyorlar. Bunlar söylenti tabi ama terhis olmaya 15 gün kala böyle birşey çıkarsa kafayı yerim.

 • imro33 :

  Ben de 2009 ağustosta gidiyorum hocam. Açıklama geldi İlker Başbuğ ve Milli Savunma Bakanı’ndan. Tek tip askerlik için daha çok erken. Çalışmalar yapıyoruz 3-4 sene sonra ancak olur diye. Rahat ol paşalar gibi gider kısa dönem yaparız;)

 • tuğrul :

  bende ağustos 2009 da gidiyorum bi ay kaldi :) şimdiden blog okuyup askerliğe hazirlik yapmaya başladık vala

 • mehmet :

  bende 1 ağustosta askerim kısa dönem çıkması için ne yapmamız lazım birde askerlik uzarsa bizi etkilermi.

 • baris :

  Vay be… 329. dönemden sonra yazan olmamış. 33 gün sonra 331. dönem olarak vatani görevimizi şerefle yapacağız. Güzel önerileriniz için teşekkür ederim dedelerim… Umarım her türlü zorluğuna karşı görevimizi en iyi şekilde yaparız…

 • hickimse :

  Birde bu asker işlerini yazan yazarlarımıza şunu istemek fazlamı olur bilmem ama askerliğe giderken ne gider orda ne gibi zorluklar çıkar devamı nasıl olur daha geniş açıklamalı bir yazarımız varsa beklerim 90/3 ben iptal :)

 • sevgili arkadaşlar askerlık hakkında size tek bişey söliicem kısa dönemler için sölüorum sizin ki askerlık değil oflayıp puflamayın tatil gibi gelip gidiyosunuz onun için isyan yok yukarda allah var uzun dönemlere gelince hayatımda sadece okumadığıma orda pişöman oldum çunku baktıgımda okuyup gelenler genelde çok aptallıklar yaptığı için onları gördukçe kahroldum botlarına arko krem sürenden tutun nöbetler uyumamak için redbul içene kadar gece yatarken soğuktan donmak uğruna yorganı katlamamak için yorgansız yatanlara kadar ne kısa dönemler geldi geçti allah 15 ay yapanşlara sabır versin inşllh kısa dönem kalkar gerçi kalkarsa o univ mezunlerının çoğu 12 ay askerşği kaldıramaz intihar eder ama bu vatan hepimizn ve ben 15 yapıosam üniv okuyanda 15 yapacak onun benden fazlası ne okumuşta vatanamı yararı olmuş kendıne yararı olmuş ben beklerim 12 ay olmasını inşllh bakalım hayırlı işler bol guneşler şafak 165

 • Merhaba arkadaşlar,
  İster kısa dönem olsun ister uzun dönem, her Türk genci askerliğini yapacak. Ben 329. Kısa dönem askerliğimi Jandarma olarak yapıyorum. Allah kısmet ederse 47 gün sonra bitecek. 15 ay askerlik yapan kardeşlerime gerçekten Allah yardım etsin. Şafakları saymakla bitmiyor yahu. Kısa dönemlere gelince, onlar kısmen daha rahat. Ama askerlikte herşey düştüğünüz yere ve bağlı olduğunuz komutanla ilintili. Kısa dönem kalkmasın arkadaşlar. Uzun dönem kısalsın. Üniversite okuyan da okumayan da 3 ay yapsa yeter inanın. Gerisi boşa geçen zamandır. Bir önceki yorumu yapan arkadaş da biraz demogoji yapmış. Üniversite okumuş insanla okumamışı karşılaştırmasın. Ülkeyi sevmek lafla değil icraatla oluyor. Neyse arkadaşlar askerlik zor değil ama sabır istiyor. Vakit geçmek bilmiyor.
  Sevgiyle kalın. 331′ler!!!!!!!!!!!!!!!! sizi bekliyoruz.

 • ömer & samet :

  331 olarak geliyoruzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz. herkez atıyo tutuyo. gidecez görecez, sanki ne olacak bizim insanımız herseyı abartıyor.

 • Alper :

  331 olarak haftaya ordayım !!

 • volkan :

  331 çok kalabalık geliyor :D yer açın

 • Onur :

  öncelikle bütün asker arkadaslarımıza allah kolaylık versin.. Bende agustos 2010 da katılacagım kısmetse… Bir arkadasın yukarda dediğine takıldı gözüm o kadar yanlış şeyler yazmış ki nicin uzun dönem yaptıgına şaşmadım. kısa dönem yapanları aşagılamıs, evet rahat yaptıkları dogru ama bu insanlar zaten 4 yıl üniversitede zaman kaybetmiş, 1 yıl da askerde mi kaybetsin? Kaldi ki vatana hayrı mı oluyor demiş? Bak sevgili arkadasım üniversite mezunu adam kalifiye olmuş demektir, ve işe girme olasılıgı yüksek insanlardır. Bu da Gayri safi yurt içi hasıla’ya katkısı demek. sen 20 yasında askere geliyorsun, o adam 24 yasında.. sen 22 yasında işe baslayabilirsin ama o adam en erken 25 inde.. Bence bu kadar gaddarlıga gerek yok.. hepimiz bu vatanın evlatlarıyız. Keske uzun dönem kalksa da herkes 6 ay yada 8 ay yapsa..sistem sorunlarını, vatan evlatlarından cıkartmayın…

 • çağkan :

  arkadaşlar nasip olursa 2010 aralıkda kısa dönem olarak gitmek istiyorum 2010 aralıkda gidicek oln varsa yazsın belki aynı yere düşeriz

 • ali :

  abi biz 333 kd yiz bence ne kadar geç gelirseniz okadar iyi günde en az 6 saat çapraz nöbet var. daha neler neler var

 • kirpininmordikeni :

  askere gitmeden yada gidince insanlar google’a dönemlerini, birliklerini falan mı aratıyorlar acaba, nasıl buluyorlar acaba burayı? bi de, neden?

 • serkandau :

  selam arkadaşlar acemiliği manisada yapmış 333.kd 3 aylık askerim 3 ay nasıl geçti bilmiyorum önümde 90 gün var hiç geçmicek gibi usta birliğim kıbrısta kırklar diye bir yerde yapıyorum burda askerlikten çok askercilik oynuyoruz askerlere bilgisayar dersi veriyorum şahsen ben rahatım ama burda bazı arkadaşlarım spordur eğitimdir komutanına bağlı birazda tabi bence hiç zaman kaybetmeden bir an önce askere gelin önünüzdeki engeli kaldırın çarşı izinleri de kitli şu aralar insan sıkılıyo ama yapacak bir şey yok günün 15 saati ayaktasın nobetler hariç biraz da ondan geçmiyo günler a.e.o

 • eren :

  bende 2010 agustosta kısa dönem gidiyorum arkdaşlar yükseklisansımı dondurdum kısa dönem söylentileri için bakalım nasıl olacak ve benim bir sorum da olucak kısa donem yapan ve bu konuda bilgisi olan arkdaşlara ders çalışma imkanına sahip olabılecekmıyız benm derslerımı ozellıkle ıngılızce calısmam sart….

 • furkan :

  aralık 2010 da bende askerim… kısa dönem adayıyım…

 • faruk :

  Merhaba arkadaşlar bende Aralık 2010 337. dönem olarak askere gideceğim Rabbim nasip ederse inşallah… Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bütün devrelerime Allahtan kolaylıklar diliyorum. Saygı ve selamla

 • neco :

  ne torunu ne dedesi, topu topu 5 bucuk ay askerlik yapıcaz onuda aceyip abarmıssınız , 337 dönem arkadaşlarımıda şimdiden hayırlı teskereler, göz açıp kapayana dek şimdiden bitmesi dileğiyle, ben askere hazırım hadi 12 aralık gel artık gel :D

 • kemalb :

  çok güzel anlatmışsın… eklemek isterim bir KD olarak ki ;

  öncelikle gidecek arkadaşlara allah sabır versin. her şeyden önce; 1) fazla fazla ucuz çorap alın 2) silikon tabanlık alın (hem soğuktan hem de mantar tipi hastalıklardan korur) 3) kesinlikle bir tane mp3 player alın.. ben bu kamuflajlı olanı starcomunkini almıştım http://bit.ly/O6aw61 tavsiye ederim. 4) pudra muhakkak götürün 5) bol bol konuşma kartı alın, kontörlü ve konuşma paketli olandan ayrı ayrı alın. 6) aralık celbinde gitmeye özen gösterin 7) sakın mart celbinde gitmeyin hem inşaat işleri hem de sıcakla boğuşursunuz 7) yazıcı -- etüdçü olmak için çabalayın da çabalayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

oyunSakinkafa Motto ServisiSakinkafa TVPopüler Kültürden İkonlarAnca LafÇocuklardan Radikal SorularBomba EsprilerimZamana İsyan Eden ŞarkılarZamanın İsyan Ettiği ŞarkılarMıymıyın Tırişkadan Tantanalarıekşi gözlük
sohbet muhabbet
 • giriftkenbiri: Merhaba İç sıkıntılarıma iyi geliyor bu site. Yazınızı okuyunca aklıma geldi...
 • Hanzade: Amma kafaya taktılar ya adam çizmiş sonrada yaptığı kadının resmine aşık olmuş (nası bi...
 • asena değermenci: BİR AVUÇ FISTIK SESİNİZİ KISTIK
 • tuba: sag elimde darbuka sol elimde darbuka biz bu maçı alırız kan kustura kustura
 • lina: domatesin çekirdeği kırmızı kırmızı sahaların yıldızı 5/c
 • Nur: bizimde macimiz var 1. maci yendik pazartesi ikinci macşans dileyin ve ltfen klasik olmayan...
 • gulseren: ayse hanimin atlari kişir kişir kişniyor arpa bugday istiyor. arpa bugday yok,...
 • seher: demir demir yolları 6 e atar gooleri 6 dan fazla atmayın 6 k yı ağlatmayın
 • gulseren: Arkadaşlar okullar açılyor haydi yeni tezarühatlar gerekli bize.
 • yuksedem: liste güzel, piknikte közde sarımsak ve patateste güzel oluyor tavsiye ederim.
 • hayalet: Herşey güzel olacak :)
 • Sahidüş: [ilk sahur, son iftar] dizi aralığı hoş olmuş:) Bekiroğlu’nun “babasız ilk...
 • gamze: allahım çok mutluyum. tank 90 <3. çok teşekkürler
 • söylemem :): yalnız yorumları okudum da şimdi, ne çok özlemişim bu muhabbeti. yıllardır...
 • Tomambas: Okurduk bunları eski Ramazanlarda.