323. Kısa Dönem askerlere öneriler

317. dönem kısa dönem asker olarak, torunlarımın torunlarının torunlarını askere göndermenin teesürü içerisindeyim. Biraz zor şartlarda askerlik yaptığımdan herhalde, askere gidenlere fazlasıyla acımaktayım. Allah yardımcıları olsun.:(

Ufak tefek öneriler:
1) İlk önce acemiliği yapmaya gideceksiniz. Büyük olasılıkla size küçük bir çanta verilecek ve bütün eşyalarınızı bu çantaya sığdırın denilecek, dışarda kalan eşyalarda, bavulunuzla birlikte depoya kalkacak. Acemilik dönemi boyunca yanınızda olması zorunlu olan eşyaları bir araya koyun. Oradaki kargaşa içerisinde ne gerekliydi, ne değildi algılayamıyor insan. Zaten ilk askere girdiğinizde bir salaklık oluyor üzerinizde. Aman Tanrım gene aklıma geldi o zamanlarım:( (Yanınıza bol bol telefon kartı almayı unutmayın, orada satılıyordur belki ama, her an kart bitebiliyor, ayrıca kantin kuyruğunda beklemeye vakit olmayabilir)

2) Acemiliğiniz büyük olasılıkla zor geçecektir. Güneşin altında spor, tüfek omuza, tören yürüyüşü çalışması vs. vs… Hele ilk günler askerliğe alıştırmak için bir hayli eziyorlar. İlk şokta moralinizi çok bozmayın, acemilik en zor kısımdır.

3) Benim gibi, ustalık döneminde, acemilikten daha disiplinli bir yere düşecek olursanız, gene canınızı sıkmayın. Yani ben ne dersem diyeyim sıkılacak canınız. Ama bana da geçmez gibi geliyordu. Bak askerden döndüm bir de 6 ay geçmiş.

4) Uzun dönem askerler genel de sizi çekemez. Poşet vs. diye isimler takarlar. İlk tanıştığınızda ne kadar mesafeli durursanız o kadar geç “poşet!” demeye başlarlar. Ben 2-3 ay dedirtmedim kendime. Sonra ben de saldım, sıkıntıdan insanlarla samimi olmaya başladım. Sonra da “poşet!” “muşamba!” denilmeye başladı. Ben de laflarımı ardı sıra sokuyordum tabi. Ama ilk başta biraz mesafeli olmakta fayda var. En azından nöbetçi çavuşluk tutarken, disiplini oturtmanızı sağlar.

5) İnsanlara yiyeceğinizden ikram edin. Bisküvi vs. alırsanız. Anadolu insanı ikramın altında kalmaz. O da size eder. Sonra beraber çerezler yiyip, tv seyredersiniz.

Askerlik anılarımı sonra anlatacağım. Off o ne askerlikti. Çok ağırdı çok!:(

Bu yazı Nohut tarafından yazıldı;

Nohut – yayınlanmış 267 yazısı bulunmaktadır.

27 Temmuz 2008'de sakinkafa.com'da yazmaya başlayan yazar, siteyi kolektif blog anlayışıyla tanıştırmış, sitedeki bir çok atılımın da öncüsü olmuştur. Sitenin Genel Yayın Yönetmeni olan yazar, aynı zamanda sitenin patronudur. Medya sektöründe çalışan ve bir derginin de editörlüğünü yapmakta olan "Nohut" sinema, edebiyat, fotoğraf, belgesel, mizah ve reklam konularıyla ilgilidir. Orada öylece duran ama bizim bir türlü varlığını farkedemediğimiz gerçekleri kendi tarzıyla ortaya koymaktan ve tepkileri ölçmekten hoşlanır.

Tüm Yazıları

.

bugün 0, toplam 1.923 defa okundu...

Bu yazı için Google'dan Gelen Aramalar

Dünya Alem Duysun Bunu ;

Bunu okuyan bunları haydi haydi okur:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

oyunSakinkafa Motto ServisiSakinkafa TVPopüler Kültürden İkonlarAnca LafÇocuklardan Radikal SorularBomba EsprilerimZamana İsyan Eden ŞarkılarZamanın İsyan Ettiği ŞarkılarMıymıyın Tırişkadan Tantanalarıekşi gözlük
sohbet muhabbet
 • obi: kardeşim allah senden razı olsun.. var ya beni inanılmaz mutlu ettin. allah razı olsun. 1000...
 • giriftkenbiri: Merhaba İç sıkıntılarıma iyi geliyor bu site. Yazınızı okuyunca aklıma geldi...
 • Hanzade: Amma kafaya taktılar ya adam çizmiş sonrada yaptığı kadının resmine aşık olmuş (nası bi...
 • asena değermenci: BİR AVUÇ FISTIK SESİNİZİ KISTIK
 • tuba: sag elimde darbuka sol elimde darbuka biz bu maçı alırız kan kustura kustura
 • lina: domatesin çekirdeği kırmızı kırmızı sahaların yıldızı 5/c
 • Nur: bizimde macimiz var 1. maci yendik pazartesi ikinci macşans dileyin ve ltfen klasik olmayan...
 • gulseren: ayse hanimin atlari kişir kişir kişniyor arpa bugday istiyor. arpa bugday yok,...
 • seher: demir demir yolları 6 e atar gooleri 6 dan fazla atmayın 6 k yı ağlatmayın
 • gulseren: Arkadaşlar okullar açılyor haydi yeni tezarühatlar gerekli bize.
 • yuksedem: liste güzel, piknikte közde sarımsak ve patateste güzel oluyor tavsiye ederim.
 • hayalet: Herşey güzel olacak :)
 • Sahidüş: [ilk sahur, son iftar] dizi aralığı hoş olmuş:) Bekiroğlu’nun “babasız ilk...
 • gamze: allahım çok mutluyum. tank 90 <3. çok teşekkürler
 • söylemem :): yalnız yorumları okudum da şimdi, ne çok özlemişim bu muhabbeti. yıllardır...