Al Pacino ve Hayatın Anlamı

al-pacinoAl Pacino için yapılmış en büyük eleştirilerden birisi, hep takım elbiseli ve janti adamları oynadığı, bu nedenle de karakter oyuncusu olarak başarılı olamadığıdır. Şöyle bir filmlerine baktığımızda pek de haksız sayılmaz. Godfather(Baba) serisi, Corlito’s Way, Scarface gibi filmlerde hep bir mafya babasını oynamıştır. Ancak ne oynamak! Godfather’ı saymazsak, diğer iki filmi neredeyse onun seviyesine çıkaracak bir oyunclukla görülmüştür kendisi.

Bu oyunculuğunu süsleyen, hafızalarda yer etmesine sebep olan yegane şey de, her filmde yaptığı o karizma konuşmalardır herhalde. Saydığım filmlerde, saymadığım filmlerinde Al Pacino ekranda belirdiği anda, o aksanlı İngilizce’siyle söylediği her kelime kafalarda şimşekler çaktırır. Adam işini biliyor, ağız yapısı, aksanı falan çok güzel de, bu filmlerde bu adama hep böyle roller veren ve bu özelliğinden dibine kadar faydalanan yapımcıların ya da senaristlerin hiç olayı yok mudur yani?

Nohut Bey’le zannediyorum tek ortak noktamız (aynı bölümde okumuş olmamız dışında) Al Pacino’nun bu muhteşem repliklerini acayip sevmemizdir herhalde. Bana ara ara Youtube’dan linkler gönderip, ya çok süper falan der. Hatta abartıp, o replikleri taklit eder ki, muazzam oyunculuğuyla bence çok iyi kotarır (buraları para verdiği için yazıyorum). Bu replikler hayatın sırrını vermezler gibi gelebilir siz sevgili film izleyicilerine fakat bana bazen, Al Pacino hayatın bütün hayatın anlamını vermiş gibi gelir. Düşünsenize bir defa, hayatın en büyük sırrı Youtube’da ya da bir DVD vasıtasıyla evinizde tekrarlanıyor sürekli. Buna katlanabilir miydik?

Bu kadar acayip laflarla hazırladığım girizgahtan sonra tek bir filmden bahsedeceğim bu konuda. Diğerlerinin yeterince kült olduğunu fark ettim geçen gün. Ancak benim için çok önemli olan bir filmin yeterli ilgili çekmediğini düşünüyorum. “Beğeneceksiniz ulan!!!111″ modunda değilim de işte ne bileyim, hayatın sırrını bulmuş gibi olmuştum o filmi izleyince. Al Pacino kör rolündeydi, genç bir adamla birlikte hayatının son demlerini yaşıyordu, ölmek için uğraşan emekli bir askeri canlandırıyordu… evet Scent Of A Woman (Kadın Kokusu) isimli filmden bahsediyorum.

Bu filmin içerisinde çok sayıda “özlü söz” mevcut elbette. Hatta o kadar zekice replikler var ki, Al Pacino’nun alıp götüren oyunculuğu ile birleşince tempo bir kez bile düşmüyor desem yeridir. Ancak Al Pacino’nun bu filmin sonunda verdiği bir nutuk vardır ki, tadından yenmez. İşte hayatın sırrı ordadır diye düşünmem de bu filmin mevzuyu alıp oraya getirene kadar Emekli Albay Frank Slade’in karakterini çok iyi inşa etmesidir. Hayatını bitirmek için yanıp tutuşan bu adamın nihayet son konuşmasında hayat dersi veriyor olması bana çok samimi geliyor.

“Şimdi işte hayatımın sonuna geldim! Fakat ömrüm boyunca hangi yolun doğru olduğunu adım gibi biliyordum. Hiç istisnasız hepsini! Evet bildim ama hiçbir zaman gitmedim. Neden biliyor musunuz? Ha? Çünkü çok zordu!”

İşte mesela bu lafı eden bir adamdır Al Pacino. Bence bu laf işte hayatın sırrı olabilir. Bilmiyorum belki de değildir. Al Pacino’yu sevme sebeplerimin başında, bu cümlelere hayat vermesi gelir işte. İsterse hayatı boyunca başka türlü rol oynamasın (gerçi ABD’de yayınlanan bir dizide eşcinsel oynamışlığı vardır: Angels in America). Al Pacino hep o aksanlı diliyle özlü sözler söylesin. Biz izleyiciler de mutlu olalım efendim.

Son söz yine aynı filmden gelsin: “Burada karanlıktayım ben!” (Dayanamadım, İngilizcesi daha karizmatik… “I’m in the dark here!!!”)

(Nohut’un notu bu da benim Al Pacino özenmem: http://www.sakinkafa.com/sok-itiraf/ )

Bu yazı ayasophia tarafından yazıldı;

ayasophia – yayınlanmış 233 yazısı bulunmaktadır.

31 Temmuz 2008'de "Batman'in Sarsılmaz Karizması" başlıklı yazısıyla sakinkafa.com ailesine katılan "ayasophia", sosyal bilimci olmanın getirdiği bakış açısını yazılarına yansıtmış, birikimleriyle sitemizin "Kültürel Köşe"sinin bel kemiğini oluşturmuştur. Editörlerimizden "ayasophia", halen ulusal bir gazetede meslek hayatını sürdürmekte, popüler konular üzerine yaptığı sosyolojik çıkarımları ile ilgi çekici yazılara imza atmaktadır.

Tüm Yazıları

.

bugün 1, toplam 6.813 defa okundu...

Bu yazı için Google'dan Gelen Aramalar

Dünya Alem Duysun Bunu ;

Bunu okuyan bunları haydi haydi okur:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

oyunSakinkafa Motto ServisiSakinkafa TVPopüler Kültürden İkonlarAnca LafÇocuklardan Radikal SorularBomba EsprilerimZamana İsyan Eden ŞarkılarZamanın İsyan Ettiği ŞarkılarMıymıyın Tırişkadan Tantanalarıekşi gözlük
sohbet muhabbet