Japon balığım ölüyor…

black_moor_goldfishİşte evcil hayvan beslemenin en kritik noktasına geldik. Sevgili varlığı kaybetme noktası. Üç gündür balığımı iyileştirmek için birçok yolu denedim. Ama bugün anladım ki kurtulmayacak, ölecek. Bu yazıyı da yazıyorum ki belki böyle bir durumla karşılaşan birileri balığını kurtarabilir.

10 gün kadar önce 3 tane Japon balığı ve yaklaşık 8 litrelik bir fanus aldım. İlk günler her şey çok güzeldi. 1 tane tül kuyruk, 1 tane altınbaş ve 1 tane siyah teleskop balığı gül gibi geçinip yüzüyorlardı. Kuru yemlerini löp löp yutuyorlardı. Sonra bir fark ettim kabız olmuşlar. İyileşmeleri için yeşillik vermem gerekiyormuş. En etkili ve besleyici olan bezelyeleri haşladım kabuklarını soydum, minik parçalara bölüp verdim. Siyah balığım -Kalimero- dışında diğerleri yedi. Ama o ne bezelye ne de yem yiyordu, öylece durgunca bir köşede duruyordu. Biraz araştırma yaptım ve öğrendim ki meğer Japon balıklarına fanusta bakılmazmış, filtre sistemli bir akvaryum ve 1 balık için en az 10 litrelik su alanı gerekliymiş. Belki diğer balıklar siyah minik balığımı dışlayarak baskı yapıyorlardı. Elimdeki imkanlar dahilinde 2 balığı o fanusta bırakarak Kalimero’yu başka bir fanusa aldım. Yine bezelye ve kuru yem verdim. Ama o hiçbirinin yüzüne bakmıyordu. Araştırmalara devam ettim ve balıkların canlı yemi çok sevdiklerini öğrendim. Eminönü’ne gidip canlı yem aradım. Ama kimsecikler satmıyordu. Sonra Bakırköy’de bir yerden minik kurtlardan aldım. Eve geldim ve verdim balıklara. Kalimero yine hiç ilgilenmedi hatta artık hafif yan yüzmeye başladı. Diğerleri güp güp götürdüler. Ama minik siyah balığım için artık ümit yok.

Şimdi sizler için tavsiye kısmına geçiyorum. Japon balığı beslemek isteyenler lütfen önceden akvaryumlarını alıp, filtrelerini, çakıl bitki gibi iç aksesuarlarını hazırlasınlar. Sonra da akvaryumun büyüklüğüne göre balıklarını alsınlar. (Örneğin 30 litre akvaryum için 3 balık). Kuru yem ile besliyorsanız haftada bir haşlanmış bezelye verebilirsiniz. 15 günde bir de canlı yem verebilirsiniz. Böylece onlar için sağlıklı bir ortam oluşturmuş olursunuz. Yoksa benim gibi fanusa tıkıp balıkları yaşamasını beklersiniz.

Holigan Notu : Akvaryum çılgınlığı da bambaşka bir hastalıkmış. Geçen internette eski buzdolabını yan yatırıp tank olarak kullanıp balık üreten bir fanatiğin çektiği fotoğrafları gördüm. Biz de girdik bir yola, nerden çıkarız hayrola.

Bu yazı mor paspas tarafından yazıldı;

mor paspas – yayınlanmış 111 yazısı bulunmaktadır.

10 Kasım 2008'de sakinkafa.com'da yerini alan yazarımız aynı zamanda sitemizin editörlerindendir. Yaşama dair bir çok konuyu özgün bakışıyla ele alıp okurlarına aynı yazı içersinde birden fazla duyguyu yaşatmayı bilen mühendis yazarımız; izlediği filmleri, dinlediği müzikleri, gezdiği yerleri ve maceralarını kendine has tarzıyla okurlarına sunmaktan keyif duyar.

Tüm Yazıları

.

bugün 4, toplam 3.663 defa okundu...

Bu yazı için Google'dan Gelen Aramalar

Dünya Alem Duysun Bunu ;

Bunu okuyan bunları haydi haydi okur:

 • dilinkemigi :

  Baliklar da mi kabiz olabiliyormus?

  **sahika edasiyla** SASIRDIM!

  Acaba onlarin da mideleri gaz yapiyor mu… yapsa görünürdü sanirim, akvaryumu jakuziye cevirirlerdi (iiyykkk! ne igrencim)

  :)

 • mor paspas :

  balığım öldü :(
  bahçedeki minik selvinin dibine gömdük minik balığımı…

 • hiç kimse :

  aya sophianın keramisi gibi:) başımız sağ olsun:(

 • mor paspas :

  sonunda yasımı paylaşan biri çıktı. teşekkürler hiç kimse :)
  şimdi iki balığım tatlı tatlı yüzüyor.
  ama bir balığımda turunculuklar arasında siyah lekeler çıktı. “MELANOPHORE MIGRATION” tanısı kondu. şimdi de onunla uğraşıyoruz.

  hayat böyle işte bılık bılık gidiyor,
  biz yüzüyoruz…

 • ayasophia :

  evet, benim de kerami isminde bir balığım vardı. fotoğraflarını çekerdim :) sonra ağır hava şartlarına dayanamayarak vefat etmişti…

  fakat “melanophore migration” nedir?

 • mor paspas :

  melanofor yoğunluğunun oluşan lekeler.
  sudaki kimyasal değişiklikler sonucu ya da travma sonrası oluşan lekelermiş.

  şu balıkların psikolojisini bi düzeltemedik.
  ilkokul yıllarında baktığım 2 japon balığım 2 yıl mis gibi yaşamıştı.

  ama şimdi devir başka devir,
  onları da anlamak lazım :)

 • hiç kimse :

  Rica ederim :) ve Tebrik ederim seni :D balıklarına bu kadar da özen gösteriyosunya helal olsun ben olsam şahsen günlük yemini verip yaşarsa yaşar yaşamazsa vadesi yetmiş der bırakırdım ama bu yolla tam 4 ay balığımı yaşattım taki babaannem balık üşüyo zannedip sıcak su dökene kadar belkide öle bişi yapmasaydı hala yaşıyor olabilirdi yani demek istediğim şudurki bence biraz rahat bırak onları hayata ayak uydururlar sen yorulupda hastalıklarını araştırma bazen kendi yolları ile hastalıklarındanda kurtula biliyolar hafızaları kadar hayatlarıda kısa ama ne yaparsın ölümlü dünya şuda saçmadırki fanusda balığın yaşaması çok zor bir olay yani bir nevi eziyet gibi balığa ama tabiki bizde zevk olsun diye alıyoruz masumca duran o küçükleri öldürüyoruz sonrada üzülüyoruz sizce yanlış anlamayın hayvan severler biraz saçma değilmi zevk uğruna balık öldürmek her ne kadar seviyor olsanızda ??? :)(:

 • ayasophia :

  hatırlat sana bir ara noktalama işaretleri nasıl kullanılır anlatayım :P

 • mor paspas :

  aynen öyle.
  balıkları fanusa tıktım, şimdi de yaşamalarını sağlamak için elimden geleni yapıyorum :)
  hapishanede 5 yıldızlı yaşam gibi bişi sanki :)

  genelde gezgin halde dolandığım için orda burda, bi fanus ve 2 balık şimdilik bana eşlik edebilecekmiş gibi. ama bi akvaryum sorumluluğu bambaşka tabii…

 • hiç kimse :

  aya sophia memlekette görüşürüz :D:D

 • nukrettin :

  yeni başlıyan ve bakımı zor olmayan 40 litrelik akvaryum var içinde ısıtıcı, filtre ve taşları gayet iyi durumda ilgilenenler bir adet papaganla takas edilir içinde 1 adet japon balıgı 5 adet komando çöpçüler 7 adet yavru sarı prenses balıklarıyla birlikte verilir ilgilenenler ya_sev_ya_terket52@hotmail.com ulaşsın

 • o degil de mail adresi bombaymis.

 • irfan :

  benim akvaryum çok büyük.Babam bana her gün 9 tane balık ala ala tam 100 tane balık oldu….Ondan sonra geri her gün 1tane balığım öldü heç balık kalmadı. az kalsın çıldırıcidım.küfür atım bu ne biçim balık diye…… bana ulaşmak isteyenler;irfanserifkucuk@hotmail.com

 • flavor :

  aya sophianın keramisi gibi:) başımız sağ olsun:(

 • irfan :

  gonuşma layn!!!!! dayt booooooooooooooooooo

 • matematik problemi gibi bu iş:
  “Babası İrfan’a her gün 9 balık almıştır ve bir süre sonra balıkların sayısı 100 olmuştur. Ardından her gün 1 balık ölmüştür.
  Geriye hiç balık kalmadığına göre babası İrfan’a neden balık almaktadır?
  Akvaryumdaki su kaç derecedir?
  Taşları ne renktir?”

 • kasjd :

  ya ben 10 litrelik fanus aldım içine 3 tane japon koydum suyunu değistirip iyice bakmama ramen balıklar sürekli yukarı çıkıp ağızlarını falan oynatıorlar nedeni nedendir çzümü nedri yazan olrsa sevnrm

 • irfan :

  mor paspasmısın yeşil paspasmısın doğru düzgün konuş

 • merhaba irfan,
  şu ara beyaz paspasım. bilgilerine.
  bir de eğer kızmazsan bir şey soracağım. hala balık besliyor musun? balıkların ne renk?

 • Şevval :

  Balığım şu anda can çekişiyor.Ölmek üzere küçük bir fanusun içinde.Ben sadece bir balığım olsun istedim.2 Tane balık aldım cumartesi günü öldü. 1gün sonra pazar günü öbürü öldü.Babam şikayete gitti 2 tane daha balık verdiler.Demek ki hiç viclanları yok ki böyle balıklar veriyorlar.Sonra ki balıklarımdan 1 tanesi dün akşam üstü öldü.Öbürü ölüyor.Siz balık satanlar balıkları seviyor gibi görünseniz de içinizde o küçük hayvanlara karşı hiç sevginiz yok.Sizin en iyi bir şekilde ceza almanızı istiyorum.Bilinçli böyle balık satanları Allah’a,diğer aldığım pet shop’u da adalete bırakıyorum…

 • Basin sagolsun Sevval..

 • irfan :

  mo paspas balık besliyorum ciklet. rengi ise kahverengi.
  .

 • sevgili irfan,
  ciklet balıkları ağızlarından yavrularlar, daha önceden bahsetmiş olduğum akvaryumda (bknz: http://www.sakinkafa.com/katil-ciklet-cichled-baligi/ )şimdi ağızlarında yavruları olan balıklar var. ve bir anda 20-30 tane yavrusu oluyor. bence sen balığına bir eş de al, çocukları olsun. kalabalık neşeli bir aile olsunlar.
  sevgilerle.

 • adımı feriha koydum :

  @irfan
  en azından ölünce ebeveyn ölür, yavrular onun anısını canlandırır ama değil mi? güzel, neşeli aileleri izlemek her zaman huzur verir ayrıca bir de olaya su girince değmeyin keyfine. ayrıca mor paspas -umarım hala morsundur- çok kibar bir açıklama yapmışsın.

 • irfan :

  :D Şimdi de lepistes besliYorum+Ciklet haLa Duruyor.

 • irfan :

  Mor paspas,o açıklamalarda bulunduqumda daha çocuqdum oqe? ciddiye alma yani şimdi bnm balıq felan kalmadı.Yeniden alacaqım :D.

 • irfan :

  Mor paspas,kardeş nerelerdesin la bi konuş bizLe :D

 • mor paspas :

  Sevgili İrfan,
  Artik büyüdün demek, ne güzel.
  Dün de lepisteslerimden birisi öldü. Bu balık işi pek dramatik.

 • mor paspas’ın balıkları anısına bir anıt-mezar mı inşa edilse? naber?

 • mor paspas :

  balkondaki saksılar gömü işine yarıyor :)
  dün bi güvercin vardı balkonda saksıyı eşeliyordu, güvercinlerde kedi olmuş, evren değişiyor.
  iyiyim aya, artık siteye foto eklenebiliyor sanırım, ben de yazı yazarım o zaman :)
  fotolu resimli şıkır şıkır…
  sen nassın, iyisin?

 • iyilik n’olsun aynı devam ediyor hayat. resim eklenebildiğini bilmiyordum, daha çok yazalım madem :)

 • mor kız :

  benim balıklarım 3 tane 2,5 yıldır yaşıyor üstelik fanus` ta ve kuru yemle besliyorum yıllardır

 • esen :

  mor paspas; balıklarının habire ölüp durmasına üzüldüm. araştırıp soruştup ilgileniyorsun da…
  9 ay önce bir beta almıştım kuru yem verip haftada on günde suyunu değiştirmekten fazlasını yapamıyorum onun için. bu konu vicdanımı sızlatmıyor değil… gönül isterdi ki yosunlar alayım, canlı yemler atayım.
  sende bir beta dene istersen.

 • irfan :

  Mor Paspas Nasılsın Kardeşim Bakıyorum Siteye nerelerdesin şu konuşmalarımızı özledim ya huu :D :D

 • mor paspas :

  İrfan kardeşim merhaba,
  Ben de özlüyorum hoş muhabbeti, dostları…
  Şimdi sana desem ki geçen hafta yine balıklarım öldü, benim hasta, sürekli balık öldüren biri olduğumu düşünür 70 milyon insan. Ama doğru, geçen hafta aldığım yeni Neon balıkları hoop gidiverdi.
  Buradan da şöyle bir ders çıkarttım ve herkesle paylaşmak istiyorum ki onlar aynı hatalara düşmesinler.
  Şimdi akvaryumda lepistesler mutlu mesut yaşıyorlardı, doğuruyorlar, bebekler büyüyor, aile genişliyor, yeni değişik yosunlu yemlerle hayat devam ediyordu.
  Bir de parlak minik Neon balık alalım da pekişsinler dedik. Ama neonlar 1 hafta içinde gidiverdi. Neticesinde şu sonuca ulaştık:
  Lepisteslerin yaşadığı sıcaklıkta Neonlar yaşayamıyor. O yüzden eğer neon beslemek isterseniz akvaryum ısıtıcısı alınız.
  Ya da akvaryumda sadece lepisteslerle mutluca yaşayınız.
  Neşeli balıklar dilerim.

 • MERT :

  Ben sekiz yıldır fanusta besliyom

 • MERT :

  Bı Japon bide neon

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

oyunSakinkafa Motto ServisiSakinkafa TVPopüler Kültürden İkonlarAnca LafÇocuklardan Radikal SorularBomba EsprilerimZamana İsyan Eden ŞarkılarZamanın İsyan Ettiği ŞarkılarMıymıyın Tırişkadan Tantanalarıekşi gözlük
sohbet muhabbet
 • giriftkenbiri: Merhaba İç sıkıntılarıma iyi geliyor bu site. Yazınızı okuyunca aklıma geldi...
 • Hanzade: Amma kafaya taktılar ya adam çizmiş sonrada yaptığı kadının resmine aşık olmuş (nası bi...
 • asena değermenci: BİR AVUÇ FISTIK SESİNİZİ KISTIK
 • tuba: sag elimde darbuka sol elimde darbuka biz bu maçı alırız kan kustura kustura
 • lina: domatesin çekirdeği kırmızı kırmızı sahaların yıldızı 5/c
 • Nur: bizimde macimiz var 1. maci yendik pazartesi ikinci macşans dileyin ve ltfen klasik olmayan...
 • gulseren: ayse hanimin atlari kişir kişir kişniyor arpa bugday istiyor. arpa bugday yok,...
 • seher: demir demir yolları 6 e atar gooleri 6 dan fazla atmayın 6 k yı ağlatmayın
 • gulseren: Arkadaşlar okullar açılyor haydi yeni tezarühatlar gerekli bize.
 • yuksedem: liste güzel, piknikte közde sarımsak ve patateste güzel oluyor tavsiye ederim.
 • hayalet: Herşey güzel olacak :)
 • Sahidüş: [ilk sahur, son iftar] dizi aralığı hoş olmuş:) Bekiroğlu’nun “babasız ilk...
 • gamze: allahım çok mutluyum. tank 90 <3. çok teşekkürler
 • söylemem :): yalnız yorumları okudum da şimdi, ne çok özlemişim bu muhabbeti. yıllardır...
 • Tomambas: Okurduk bunları eski Ramazanlarda.