Japon balığım ölüyor…

black_moor_goldfishİşte evcil hayvan beslemenin en kritik noktasına geldik. Sevgili varlığı kaybetme noktası. Üç gündür balığımı iyileştirmek için birçok yolu denedim. Ama bugün anladım ki kurtulmayacak, ölecek. Bu yazıyı da yazıyorum ki belki böyle bir durumla karşılaşan birileri balığını kurtarabilir.

10 gün kadar önce 3 tane Japon balığı ve yaklaşık 8 litrelik bir fanus aldım. İlk günler her şey çok güzeldi. 1 tane tül kuyruk, 1 tane altınbaş ve 1 tane siyah teleskop balığı gül gibi geçinip yüzüyorlardı. Kuru yemlerini löp löp yutuyorlardı. Sonra bir fark ettim kabız olmuşlar. İyileşmeleri için yeşillik vermem gerekiyormuş. En etkili ve besleyici olan bezelyeleri haşladım kabuklarını soydum, minik parçalara bölüp verdim. Siyah balığım -Kalimero- dışında diğerleri yedi. Ama o ne bezelye ne de yem yiyordu, öylece durgunca bir köşede duruyordu. Biraz araştırma yaptım ve öğrendim ki meğer Japon balıklarına fanusta bakılmazmış, filtre sistemli bir akvaryum ve 1 balık için en az 10 litrelik su alanı gerekliymiş. Belki diğer balıklar siyah minik balığımı dışlayarak baskı yapıyorlardı. Elimdeki imkanlar dahilinde 2 balığı o fanusta bırakarak Kalimero’yu başka bir fanusa aldım. Yine bezelye ve kuru yem verdim. Ama o hiçbirinin yüzüne bakmıyordu. Araştırmalara devam ettim ve balıkların canlı yemi çok sevdiklerini öğrendim. Eminönü’ne gidip canlı yem aradım. Ama kimsecikler satmıyordu. Sonra Bakırköy’de bir yerden minik kurtlardan aldım. Eve geldim ve verdim balıklara. Kalimero yine hiç ilgilenmedi hatta artık hafif yan yüzmeye başladı. Diğerleri güp güp götürdüler. Ama minik siyah balığım için artık ümit yok.

Şimdi sizler için tavsiye kısmına geçiyorum. Japon balığı beslemek isteyenler lütfen önceden akvaryumlarını alıp, filtrelerini, çakıl bitki gibi iç aksesuarlarını hazırlasınlar. Sonra da akvaryumun büyüklüğüne göre balıklarını alsınlar. (Örneğin 30 litre akvaryum için 3 balık). Kuru yem ile besliyorsanız haftada bir haşlanmış bezelye verebilirsiniz. 15 günde bir de canlı yem verebilirsiniz. Böylece onlar için sağlıklı bir ortam oluşturmuş olursunuz. Yoksa benim gibi fanusa tıkıp balıkları yaşamasını beklersiniz.

Holigan Notu : Akvaryum çılgınlığı da bambaşka bir hastalıkmış. Geçen internette eski buzdolabını yan yatırıp tank olarak kullanıp balık üreten bir fanatiğin çektiği fotoğrafları gördüm. Biz de girdik bir yola, nerden çıkarız hayrola.

Bu yazı mor paspas tarafından yazıldı;

mor paspas – yayınlanmış 111 yazısı bulunmaktadır.

10 Kasım 2008'de sakinkafa.com'da yerini alan yazarımız aynı zamanda sitemizin editörlerindendir. Yaşama dair bir çok konuyu özgün bakışıyla ele alıp okurlarına aynı yazı içersinde birden fazla duyguyu yaşatmayı bilen mühendis yazarımız; izlediği filmleri, dinlediği müzikleri, gezdiği yerleri ve maceralarını kendine has tarzıyla okurlarına sunmaktan keyif duyar.

Tüm Yazıları

.

bugün 0, toplam 4.588 defa okundu...

Bu yazı için Google'dan Gelen Aramalar

Dünya Alem Duysun Bunu ;

Bunu okuyan bunları haydi haydi okur:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

oyunSakinkafa Motto ServisiSakinkafa TVPopüler Kültürden İkonlarAnca LafÇocuklardan Radikal SorularBomba EsprilerimZamana İsyan Eden ŞarkılarZamanın İsyan Ettiği ŞarkılarMıymıyın Tırişkadan Tantanalarıekşi gözlük
sohbet muhabbet