Katil Çiklet -Cichled- Balığı

mavwf3Sizlere bu katil balıktan bahsetmek istiyorum. Çünkü bunu herkes bilmeli, o yaptığından utanmalı, kimse katil balıkları sevmemeli, beslememeli. Evvel zaman içinde işyerindeki kocaman akvaryumda yaklaşık 30 balık mutlu mesut yaşardı. Sonra bir gün sudaki pH değişiminden kaynaklı teker teker öldü yavrucuklar. Biz de akvaryum için tekrar balık satın aldık. Aldıklarımız balıkların içine bir arkadaş evindeki iri mavi çiklet balığını sevabına akvaryuma hediye etti. Bu balığı yazının ilerleyen kısımlarında “Jaws” olarak adlandıracağım. Aradan az zaman geçti bi baktık her gün balıklar teker teker ölüyor. Ne suyun pHsinde ne sıcaklığında ne yemde hiçbir sorun yok. Ama bir tek sağ kalan “Jaws”. Sonra akvaryumcu onun biraz saldırgan olduğunu ve sadece kendi türündeki balıklarla yaşayabileceğini söyledi. Sonra akvaryumu tekrar donattık ve sadece “cichled” dedikleri türden aldık. İlk günler neşe içindeydi hepsi. Ama günler geçtikçe balıkların kuyruklarının yok olduğunu gördük ve gazi olanların akvaryumunun ücra köşelerine saklandığını ve günlerce meydana çıkmadığını gördük. Bizim katil önce gözüne kestirdiği balıkları kovalıyor, onları yoruyor, sonra kuyruklarını kemiriyor, sonra da kafa atıyor, yumrukluyor. (Kafa atma olayını defalarca gözlerimle gördüm, hiç bir yalan yok inanın.) Diğerleri de ondan saklanmak için akvaryumdaki tüm taşların arkasına yanına saklanıyor. Tabi bir süre sonra stresten öldü yine hayvanlar. Yine gittik çiklet balıkları aldık. Bu sefer akvaryumcuda bir süre vakit geçirip oradaki en iri ve saldırgan balığı da aldık. Onun dişine göre bir rakip olmalıydı. Bu sarı balığımız aynı “Jaws” gibi müthiş bir enerjiyle akvaryumda dönüp duruyordu. Savaşları sadece 2 gün sürdü. 2. günün sabahında iri sarı balığı suyun yüzeyinde yan yatarken bulduk. Jaws pis pis sırıtıyordu, zaferini bu sefer cama kafa atarak kutluyordu. Bu hayvan manyaktı, psikopattı. Ona hücre cezası vermeliydik. Onu akvaryumdan yakalayıp dışarı çıkarmak için 3 kişi uğraştı ve bir kovaya azıcık su koyarak onu hapse attık. Akıllanmalıydı, o da iyi bir balık olmalıydı. 3 gün boyunca nerdeyse hiç hareket etmeden ve dışarıyı görmeden sabit bir şekilde durdu kovanın içinde. Şaşırdık. Yaptıklarını anladı, akıllandı dedik. Cezasını yeterli görüp tekrar akvaryuma attık. Sabah geldiğimizde akvaryumun en değerli iki balığını -ciklet türü olan turuncu iri papağanları- ölü bulduk. Saklandıkları bir akvaryum süs taşının içinde sıkışıp ölmüşlerdi. Belki de birbirlerine sarılıp intihar etmişlerdi. Bu dramatik bir sondu. Artık yeterdi, katil balığı sudan çıkarıp idam cezası ile cezalandırmaya karar verdik. Ama aramızdaki insaflı arkadaşlar bunu kabul etmedi. Kimisi balığı bize hediye eden kişide suç buldu, hani “hayvan sahibine çekermiş” gibi söylentiler dolandı. Sonuçta da balığı akvaryumcuya vermeye karar verdik. Artık o ne yaparsa yapsın. Belayı onun başına atıp “Jaws” tan kurtuluyoruz. Bugün yarın yolcudur abbas.

Kendime görev edindiğim “katil çiklet balığı” uyarısını lütfen dikkate al sevgili okuyucu. Sen onun öyle masum durduğuna bakma, ondan kork, önlemini al.

Bu yazı mor paspas tarafından yazıldı;

mor paspas – yayınlanmış 111 yazısı bulunmaktadır.

10 Kasım 2008'de sakinkafa.com'da yerini alan yazarımız aynı zamanda sitemizin editörlerindendir. Yaşama dair bir çok konuyu özgün bakışıyla ele alıp okurlarına aynı yazı içersinde birden fazla duyguyu yaşatmayı bilen mühendis yazarımız; izlediği filmleri, dinlediği müzikleri, gezdiği yerleri ve maceralarını kendine has tarzıyla okurlarına sunmaktan keyif duyar.

Tüm Yazıları

.

bugün 0, toplam 3.942 defa okundu...

Bu yazı için Google'dan Gelen Aramalar

Dünya Alem Duysun Bunu ;

Bunu okuyan bunları haydi haydi okur:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

oyunSakinkafa Motto ServisiSakinkafa TVPopüler Kültürden İkonlarAnca LafÇocuklardan Radikal SorularBomba EsprilerimZamana İsyan Eden ŞarkılarZamanın İsyan Ettiği ŞarkılarMıymıyın Tırişkadan Tantanalarıekşi gözlük
sohbet muhabbet