Pier Loti’ye Nasıl Gidilir?

pierlotiyenasilgidilirGidip görülmezse olmaz. Herkes gidip o manzarayla yüzleşmeli. Eyüp’te Pier Loti Tepesine çıkarak seyretmeli Haliç’i. Şöyle bir taradıktan sonra yeşil alanların azlığını fark etmeli ve sadece mezarlıkların yeşil kaldığını, ölüler sayesinde nefes alabildiğimizi anlamalıyız. Çoğunlukla servi -ya da selvi- ağacından oluşan mezarlık ağaçlarına teşekkür etmeliyiz.

Kahveye oturup çayınızı içerken tam karşıya baktığınızda beton yapıların arasından ağaçlarıyla size gülen mezarlığı görünce bana hak vereceğinizi düşünüyorum. (Fotoğrafta da görülebiliyor) Sonra biraz daha sağa bakıp Eyüp tarafında kalan yeşillikleri görerek biraz içinize su serpmeye çalışın.
Sonra da şöyle bir tirat atın bana:

“Tadına doyum olmaz bir manzara işte, kaç yüz yıllık kahvede oturup keyif yapıyorum kendimce, ne öyle kafama çakıl taşlarını atıp duruyorsun, kalan yeşilliğe bakıp, denizin de temiz olduğunu düşünüp mis gibi havanın tadını çıkartıyorum. Ohh tadından da yenmedi şimdi, sen gir içeri gözün kaldı senin”

İstediğiniz kadar söylenin. Tadına doyduk işte, yedik içtik tükettik. İstanbul’da bir yerde oturup ‘işte harikulade manzara, başka söze ne hacet’ diyebiliyor musunuz? Boğaz’a bakarken gördüğünüz grilikler boğazını düğümlemiyor mu? Eğer bu söylediklerim sizin için bir şey ifade etmiyorsa at gözlüklerinizi çıkarmadan yaşamaya devam edin. Başlıkta size vaat ettiğim bilgiyi alın kaçın.

Eminönü’nden kalkan Eyüp otobüsüne binebilirsiniz. Eyüp’te caminin yanında inerek mezarlıktaki yolu kullanarak tepeye çıkabilirsiniz. Yok ben tembelim yürüyemem diyorsanız teleferik ile çıkabilirsiniz. Yok ben korkarım derseniz tutarsınız bir taksi sizi pazariçi yönünde pier loti tepesine götürür. Gaziosmanpaşa, Aksaray, Edirnekapı tarafından da gelebilirsiniz. Hatta Üsküdar’dan Eyüp’e dolmuş tekneler varmış.

Fransız romancı olan Pierre Loti (1850-1923) amcamızın asıl adı “Louis Marie Julien Viaud”. Pier Loti adını ona Tahitili yerliler vermiş. Loti egzotik bir çiçeğin adıymış. 1876 yılında İstanbul’a gelmiş ve bir Osmanlı hanımefendisi Aziyade’ye aşık olmuş. Daha sonra da onun adında bir roman yazmış. Kimisi –Abdülhak Şinasi Hisar- onu Türk dostu olarak anarak övgüler yağdırdı kimisi de –Nazım Hikmet- “Şarlatan Piyer Loti” şiirini yazarak ona acıdı.
Eski adı “Rabia Kadın Kahvehanesi” olan tepe yazarın sık sık gelmesinden sonra ona şükranlarını sunmak için ‘Pier Loti Kahvesi’ olarak değiştirilmiş. Bir ara ‘Pier Loti’ ismini değiştirmek isteyen Eyüp Belediyesi neyse ki bu fikirden vazgeçerek vefalı oldu. Kahvenin üst tarafında “Turquhouse” adında bir butik otel ve onun nargile evi, restoran gibi bölümleri var.

Var da var. Asıl önemli olan yok olanları görebilmek. Haliç’e bakarken iki tane küçük adacık var. Akıntıdan ve pisliklerin birleşmesinden oluşmuş adacıklar kendi güçleriyle yemyeşil parlıyorlar. Çimenlerin arasında dolaşan martılar beyaz beyaz parlıyorlar. İnsanların ulaşamadığı bu adacıklarda kendi doğalarıyla yaşamaya çalışıyorlar.

Arada duyduğunuz martı çığlıkları da şunu diyor:
“Aman sakın gelmeyin kalan son adamıza, cik cik de cik cik”

Çay Bahçesinden Not: Kahvede çaylar 1,8 TL olup lezzet konusunda Dolmabahçe Çay Bahçesi’ne eş değerdir.

-Bir çay bahçesinde tavşan kanı bir çay içmenin hayaliyle geziyor mor paspas bahçe bahçe-

Bu yazı mor paspas tarafından yazıldı;

mor paspas – yayınlanmış 111 yazısı bulunmaktadır.

10 Kasım 2008'de sakinkafa.com'da yerini alan yazarımız aynı zamanda sitemizin editörlerindendir. Yaşama dair bir çok konuyu özgün bakışıyla ele alıp okurlarına aynı yazı içersinde birden fazla duyguyu yaşatmayı bilen mühendis yazarımız; izlediği filmleri, dinlediği müzikleri, gezdiği yerleri ve maceralarını kendine has tarzıyla okurlarına sunmaktan keyif duyar.

Tüm Yazıları

.

bugün 1, toplam 24.475 defa okundu...

Bu yazı için Google'dan Gelen Aramalar

Dünya Alem Duysun Bunu ;

sakinkafa der ki: \\

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  oyun



  Sakinkafa Motto ServisiSakinkafa TVPopüler Kültürden İkonlarAnca LafÇocuklardan Radikal SorularBomba EsprilerimZamana İsyan Eden ŞarkılarZamanın İsyan Ettiği ŞarkılarMıymıyın Tırişkadan Tantanalarıekşi gözlük
  sohbet muhabbet