Şakirin Camii – Karacaahmet

camiiMutlaka görülmesi gereken yerler serimize devam ediyoruz. Geçen hafta açılışı yapılan Şakirin Camii’ye  gittik gördük beğendik. Bir kadının tasarladığı ilk cami unvanına sahip yapının iç mekanını Zeynep Fadıllıoğlu tasarlamış. Fadıllıoğlu’na şimdiden altı ülkeden teklif geldiği söyleniyor. Mimarı da Hüsrev Tayla.

Cami Semiha Şakir Vakfı tarafından yapıldı. İngiltere’de yaşayan Ghassan, Gazi ve Ghade Şakir kardeşler bir olup böyle bir karar vermişler. Karacaahmet mezarlığının girişine yapılan caminin yapımı 4 yıl sürmüş. 500 kişilik kapasitesi var. Caminin 3 tarafı camla kaplı, bol ışık alabiliyor. Açık renk halılardan oluşan alanda refahlık ilk önce hissediliyor. En çok beğendiğim yerlerden olan mihrap ve minberin tasarımı çok farklı ve etkileyici. Ana kubbenin ortası Fatır Suresi ve etrafı Mülk Suresi ile çevrilmiş. Bu güzel eserin sahipleri nakkaş Semih İrteş ve hattat Hüseyin Kutlu.

İç avluda küçük bir havuz var. Tasarım William Pye’e ait. Kubbe şeklinde sular akan yüzeye baktığınızda tüm avluyu ve iki minareyi görüyorsunuz. Mükemmel bir açı.
Tuvaletlerin ve abdesthanenin temizliği özel bir şirkete verilmiş. Böylece sürekli temiz tutulması planlanıyor. Ayakkabılar açık raflara diziliyor. Çalınmayı ve kokuyu önlemek için bir şey düşünülmemiş. (Kapalı kilitli dolap bunu bir çözüm olur mu bilemiyorum. Gelişmiş bir ayakkabı saklama sistemi nasıl olur acaba?)

Böyle şık, modern, ferah ve temiz camiler yapılsın bol bol.

Huzur, huzur, huzur…

Bu yazı mor paspas tarafından yazıldı;

mor paspas – yayınlanmış 111 yazısı bulunmaktadır.

10 Kasım 2008'de sakinkafa.com'da yerini alan yazarımız aynı zamanda sitemizin editörlerindendir. Yaşama dair bir çok konuyu özgün bakışıyla ele alıp okurlarına aynı yazı içersinde birden fazla duyguyu yaşatmayı bilen mühendis yazarımız; izlediği filmleri, dinlediği müzikleri, gezdiği yerleri ve maceralarını kendine has tarzıyla okurlarına sunmaktan keyif duyar.

Tüm Yazıları

.

bugün 0, toplam 1.448 defa okundu...

Bu yazı için Google'dan Gelen Aramalar

Dünya Alem Duysun Bunu ;

sakinkafa der ki: \\

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  oyun  Sakinkafa Motto ServisiSakinkafa TVPopüler Kültürden İkonlarAnca LafÇocuklardan Radikal SorularBomba EsprilerimZamana İsyan Eden ŞarkılarZamanın İsyan Ettiği ŞarkılarMıymıyın Tırişkadan Tantanalarıekşi gözlük
  sohbet muhabbet