Üsküdar / Büyükçekmece Adliyesinden Sabıka Kaydı Almak -Alabilmek-

Taşrada meemur olma hevesiyle hop hop zıpladığım için bir sabıka kaydına ihtiyacım varmış. Sabıka denince aklıma ilk ‘emniyet’ geldi ve emniyet müdürlüğünden alınacak bir belge olabilir dedim. Evvel zaman içinde aldığım sabıka kayıtlarını düşünmek için zorladım beyinciğimi ve ‘adliye, adliye’ diye inledim. Hemen koştum Büyükçekmece Adliyesine. Hiç heveslenmeyin 15 gün -belki 1 ay- kimseye sabıka kaydı vermiyorlar. Çünkü bina 10 metre karşısındaki yeni yerine taşınıyor. Koca koca saksıları yüklenmişler taşıyorlar gerçekten. Ama sabıka kaydı için sistemi taşımak tabii öyle kolay değil, bir ay sürecek. En yakın Küçükçekmece Adliyesi varmış, cennet mahallesinde bulunuyormuş.

Bu sırada ‘Bir işin de rast gitsin!’ fısıltıları sarmıştı dört bir yanımı. Kulaklarımı tıkamaya çalışarak şansımı ertesi gün denemek istedim.

Yeni gün doğduğunda kendimi Üsküdar Adliyesini ararken buldum. Öylece Üsküdar’ın köstebek işi meydanında adliyenin yerini ona buna sorarken buluverdim rüzgara direnmeye çalışan narin bedenimi. Önce camlı fiyakalı bir adliye binası buldum. Ama sadece havası var, sabıka kaydı yok. Yola devam. Adliye C’yi bul yine 3-5 kişiye sorduktan sonra. Yok o da olmadı. Son olarak cezaevinin yanında Adliye B’yi bul rahatla. Çünkü bu sefer doğru adrestesin. Üsküdar’da bir yuvarlak çizdin ve 300. dereceye girmişken buluverdin. Hemen kapının girişinde ‘Sabıka kaydı formu çaycıda’ yazıyor. 50 kuruş vererek 1 sayfacık fotokopi kağıdınızı alıyorsunuz. Sonra koridorda ilerleyerek okları takip edip bir masanın üzerindeki iplerle bağlı tükenmez kalemlerle formu dolduruyorsunuz. Formla beraber nüfus cüzdanınızı ve 5 liranızı da veriyorsunuz. Formun arka sayfasına ‘çok temiz insansınız’ şeklinde sabıka kaydının çıktısı alınıp mühürlenip size veriliyor. 5 liralık makbuzunuz da ihmal edilmiyor.

Daha yolun başındayız, sadece bir kağıt aldık. Bakalım sonrası ne olacak.

Elimde sabıka kaydım, cebimde umutlarım, suratımda gereksiz bir gülümseme, dizlerimde tarifsiz bir heyecanla yollardayım efendim. Taşraya doğru, taşlara doğru…

Ekonomik Not: Üsküdar Belediyesi Katlı Otoparkı 0-2 saat süresince ücretsizdir.

Gereksiz Not: Adli sicil kaydı = sabıka kaydı = temiz kağıdı = temiz raporu

Bu yazı mor paspas tarafından yazıldı;

mor paspas – yayınlanmış 111 yazısı bulunmaktadır.

10 Kasım 2008'de sakinkafa.com'da yerini alan yazarımız aynı zamanda sitemizin editörlerindendir. Yaşama dair bir çok konuyu özgün bakışıyla ele alıp okurlarına aynı yazı içersinde birden fazla duyguyu yaşatmayı bilen mühendis yazarımız; izlediği filmleri, dinlediği müzikleri, gezdiği yerleri ve maceralarını kendine has tarzıyla okurlarına sunmaktan keyif duyar.

Tüm Yazıları

.

bugün 0, toplam 1.092 defa okundu...

Bu yazı için Google'dan Gelen Aramalar

Dünya Alem Duysun Bunu ;

sakinkafa der ki: \\

 • Tevfik Tek :

  Bütün bunları yapmadan önce sakinkafa’ya danışmış olsanız, şıp diye bulurdunuz. Sitemiz Üsküdar merkezinde detaylı adres tarifi hizmetini de böylece sizlere duyurmaktan kıvanç duymaktadır!

 • naciye :

  :) bu formlar hep çaycı da oluyo acayip pratik insanlar çok takdir ettim… ee zamanında memleketteyken halledilmeyen işler sizi sonra böyle dişler sayın mor paspas (:

 • floridian :

  aslinda i$i bilicen, i$e gitmiycen diye bo$a dememi$ ulu atalar… Eger zaten istanbul’da iamet etmeyen biriyseniz, resmi i$leri istanbul’a birakmak i$ ba$ina 11.26 saat daha fazla harcamak demektir.

 • mor paspas :

  kızmayın arkadaşlar, öyle denk geldi napalım, tıslayıp durdum.

  memleketimde iş halletmekten daha güzel bir şey yok, postane, hastane, eczane, adliye, belediye, banka, arkadaş, simitçi… hepsi 5 dakika uzaklıkta. ohh ne güzel böyle minik dünyalar, ohh da ohh.

  ama olsun üsküdarı da seviyorum. arzu apt. 4 numaraya sevgiler :)

 • mor paspas :

  istanbul üsküdarda 5.5 lira olan sabıka kaydı sapancada 6 lira.
  hem de makbuz bile vermeden işi hallettiler sanıyorlar.
  cık cık…

 • ayasophia :

  ben bu sabıka kaydını bakırköy’den 5 liraya aldım. kayseri’de ise 3 liraymış… nasıl bir kur dengesi var acaba :))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

oyunSakinkafa Motto ServisiSakinkafa TVPopüler Kültürden İkonlarAnca LafÇocuklardan Radikal SorularBomba EsprilerimZamana İsyan Eden ŞarkılarZamanın İsyan Ettiği ŞarkılarMıymıyın Tırişkadan Tantanalarıekşi gözlük
sohbet muhabbet
 • asena değermenci: BİR AVUÇ FISTIK SESİNİZİ KISTIK
 • tuba: sag elimde darbuka sol elimde darbuka biz bu maçı alırız kan kustura kustura
 • lina: domatesin çekirdeği kırmızı kırmızı sahaların yıldızı 5/c
 • Nur: bizimde macimiz var 1. maci yendik pazartesi ikinci macşans dileyin ve ltfen klasik olmayan...
 • gulseren: ayse hanimin atlari kişir kişir kişniyor arpa bugday istiyor. arpa bugday yok,...
 • seher: demir demir yolları 6 e atar gooleri 6 dan fazla atmayın 6 k yı ağlatmayın
 • gulseren: Arkadaşlar okullar açılyor haydi yeni tezarühatlar gerekli bize.
 • yuksedem: liste güzel, piknikte közde sarımsak ve patateste güzel oluyor tavsiye ederim.
 • hayalet: Herşey güzel olacak :)
 • Sahidüş: [ilk sahur, son iftar] dizi aralığı hoş olmuş:) Bekiroğlu’nun “babasız ilk...
 • gamze: allahım çok mutluyum. tank 90 <3. çok teşekkürler
 • söylemem :): yalnız yorumları okudum da şimdi, ne çok özlemişim bu muhabbeti. yıllardır...
 • Tomambas: Okurduk bunları eski Ramazanlarda.
 • mor paspas: Amin.
 • guzelsözlercom: dolapta pasta 4/G hasta bırakın ölsün 4/D gömsün bir avuç fıstık sesinizi kıstık...